Fitness

Sepak Takraw: istoria sa, regulile și tehnicile de joc •

Sepak takraw este un joc cu minge mică care combină cel puțin două tehnici sportive populare, și anume volei și fotbal. Acest sport tradițional are un joc asemănător voleiului, dar să atace și să se apere mai mult folosind picioarele. Sepak takraw a fost concurat în turnee internaționale, deși poate să nu fie atât de popular printre unii.

Takraw dintr-o privire

Termenul sepak takraw este compus din cuvintele „sepak” care înseamnă lovitură în malaeză și „takraw” care înseamnă minge de ratan în thailandeză. Acest sport provine din țările din regiunea Asiei de Sud-Est începând cu secolul al XV-lea, acum s-a dezvoltat și începe să fie concurat în turnee internaționale, precum Jocurile SEA și Jocurile Asiatice.

Scopul jocului este de a lovi mingea peste fileu și în terenul adversarului pentru a înscrie puncte. Spre deosebire de jocul de volei, jucătorii sepak takraw nu trebuie să intre în contact cu mingea cu mâinile sau cu brațele. Cu toate acestea, jucătorilor li se permite să-și folosească picioarele, capul și pieptul pentru a atinge mingea.

Reguli în jocul sepak takraw

Federația Internațională Sepak Takraw (ISTAF) reglementează regulamentele competiției, inclusiv echipamentul și îmbrăcămintea jucătorilor în timpul meciurilor. Următoarele sunt câteva reguli de bază în jocul sepak takraw pe care trebuie să le cunoașteți.

1. Poziția și numărul de jucători

Jocul sepak takraw pune în joc două echipe, fiecare echipă este formată din trei jucători. Fiecare jucător va avea un anumit rol în joc și anume tekong , ucigaş , sau alimentator . Poziţie tekong se află în cercul central al câmpului, în timp ce ucigaş și alimentator sunt în stânga și în dreapta terenului lângă plasă.

Fiecare rol al jucătorilor sepak takraw își va determina îndatoririle și rolurile în timpul jocului, următoarea este o explicație.

• Tekong (Servere). Acest jucător este responsabil să servească pentru a începe jocul. Când servește, tekong poate lovi mingea cu viteză mare pentru a face dificilă apărarea adversarului.
  • Ucigaş (Atacant). Acest jucător are sarcina de a executa atacuri pe terenul adversarului. În timp ce supraviețuiește, ucigaş sau atacant va fi responsabil pentru blocarea loviturii și lovitura din partea adversă.
  • Hrănitori. Acest jucător trebuie să aibă un control ridicat sau control al mingii. Când sunteți în posesia mingii, alimentator trebuie să poată da momeală ușoară atacant execuţie. Hrănitori trebuie să aibă și capacitatea de a efectua lovituri și blocări.

2. Echipament și teren de joc

În general, terenul de joc al sepak takraw este similar cu cel al badmintonului, dar cu anumite diferențe. Bila sepak takraw a fost inițial sub formă de ratan țesut, dar acum a folosit material din fibre sintetice. O serie de reglementări privind echipamentul și terenul pentru meciurile sepak takraw sunt următoarele.

• Mingea are formă sferică și este realizată din fibră sintetică, cu 12 găuri și 20 de joncțiuni de curele. Mingea are o circumferință de 41-43 cm și o greutate de 170-180 de grame la bărbați, în timp ce o circumferință de 42-44 cm și o greutate de 150-160 de grame la femei.
  • Terenul de joc masoara 13,4 x 6,1 metri care este impartit in doua cu o plasa cu inaltimea de 1,52 metri pentru barbati si 1,42 metri pentru femei.
  • Îmbrăcămintea sport constă din tricou , pantaloni scurți, șosete și pantofi sport. Toate tricourile trebuie să fie introduse și să aibă numărul jucătorului respectiv. Căpitanul echipei va purta o bandă pe brațul stâng care are o culoare diferită de cea a tricou .

3. Calculul scorurilor meciurilor

Punctele într-un meci sepak takraw pot fi câștigate dacă jucătorul este capabil să introducă mingea în terenul de joc al adversarului și adversarul nu poate returna mingea sau adversarul greșește. Fiecare dintre aceste condiții va valora un punct.

În general, prima echipă care înscrie prima 21 de puncte câștigă setul. Dacă există o remiză de 20-20 de puncte, arbitrul va prelungi setul până când una dintre echipe are un avantaj de două puncte sau maximum 25 de puncte.

Meciul se desfășoară în două seturi cu două minute de pauză. Echipa care câștigă în două seturi va câștiga meciul. Cu toate acestea, dacă ambele echipe obțin un set de victorii, va exista o extensie a setului tie break .

Tie break sau acest al treilea set va fi jucat doar până la 15 puncte. În cazul unui egal 14-14, va exista o prelungire a meciului până când una dintre echipe are un avantaj de două puncte sau maximum 17 puncte.

Cum se joacă și faulturi în sepak takraw

În fața jucătorului, căpitanul sau reprezentantul ambelor echipe va arunca o monedă pentru a alege partea terenului sau pentru a servi primul. Jocul sepak takraw începe când alimentator arunca mingea la tekong pentru a servi și a lovi mingea în terenul adversarului. Până când mingea trece plasa, alimentator și atacant trebuie să rămână din partea lor.

Partea adversă trebuie să poată întoarce mingea peste fileu nu mai mult de trei atingeri. Atingerea tuturor părților corpului este în general permisă, cu excepția atingerii cu brațele, de la umeri până la vârful degetelor.

În timpul jocului, echipele pot înscrie puncte introducând mingea în terenul adversarului sau profitând de greșelile echipei adverse. Mai jos sunt câteva greșeli ale echipei adverse care ar putea să apară.

Tehnica și abilitățile jocului de sepak takraw

Un atlet va efectua mișcări acrobatice, fie că servește, se apără sau atacă. Drept urmare, această tehnică sepak takraw necesită cu adevărat agilitate, flexibilitate și puterea corpului cuiva. O serie de tehnici și abilități pe care le pot face începătorii atunci când practică sepak takraw sunt următoarele.

• Lovitură interioară. Cea mai comună și de bază lovitură din jocul sepak takraw care servește la controlul mingii. Folosește interiorul piciorului pentru a atinge mingea, în timp ce celălalt picior servește ca suport.
  • lovitura din afara. Această mișcare de lovire cu partea exterioară a piciorului servește la împingerea mingii în sus. Folosiți un picior ca suport, în timp ce celălalt picior se îndoaie la un unghi de 90 de grade în timp ce îndreptați spre exterior pentru a atinge mingea.
  • antet. Spre deosebire de tehnica cu capul din fotbal, în sepak takraw aceasta va fi făcută de jucătorul cu frunte pentru a face mingea să zboare în sus. Puteți face acest lucru dacă mingea este prea sus și greu de atins cu o lovitură.
  • Servire cu lovitură de cal. Lovitură înaltă cu picioarele, pentru a lovi mingea peste umăr și cap. O tehnică de servire provocatoare, dar suficient de eficientă pentru a obține puncte. Această mișcare necesită într-adevăr îndemânare și flexibilitate ridicată din partea unui atlet.
  • Spicul de rulare. Tehnica de atac sau lovitura cu elemente de acrobație, care se referă la sărituri pe un picior, întoarcerea în direcția în care este vizată mingea și folosirea celuilalt picior pentru a lovi mingea peste umărul opus.

Cunoscând regulile, tehnicile și cum să joci sepak takraw, cu siguranță îți va fi mai ușor să stăpânești acest sport. Pentru a putea juca sepak takraw fără probleme, nu este ușor, trebuie să exersezi în mod regulat cu prietenii sau cu un antrenor profesionist pentru a-ți face practica mai eficientă.